Reclame
Bekeken: 452x

Geen rolkoffers, geen vertrekborden, maar fietstassen, kaarten en verhalen. In sportcomplex De Meent in Alkmaar stapten bezoekers zaterdag - figuurlijk gesproken - op de pedalen tijdens het WereldFietserFestival 2026. Wat begint als nieuwsgierigheid, eindigt voor velen in concrete plannen voor een volgende fietsvakantie. "Er gaat een hele nieuwe wereld voor ons open!"

Zodra we De Meent in Alkmaar binnenstappen, voelt het alsof we al op reis zijn. Fietsen met volle tassen, mensen die bladeren door kaarten en overal ontstaan gesprekken tussen onbekenden die elkaar binnen een mum van tijd lijken te begrijpen. Het WereldFietserFestival trekt deze zaterdag meer dan duizend bezoekers en laat zien dat fietsvakanties allang geen niche meer zijn.

Volgens Fons van Rooij, voorzitter van De Wereldfietser, is die groei geen toeval. Hij ziet hoe de interesse de afgelopen jaren sterk toeneemt. "Je ziet dat steeds meer mensen, waaronder veel jongeren, heel erg bezig zijn met duurzaamheid," vertelt hij. "Het vliegen wordt vaker vermeden en dat heeft veel voordelen. De vrijheid en het actieve zijn dingen die mensen steeds belangrijker gaan vinden."

Een fietsvakantie is volgens Van Rooij een totaal andere manier van reizen. "Je ziet zó veel meer dan wanneer je in een vliegtuig stapt en ergens op het strand belandt met een drankje in je hand. Dat is natuurlijk lekker, maar steeds meer mensen zoeken iets actievers. En dat snap ik helemaal, ik ben zelf ook een enorme fan van fietsvakanties." (tekst gaat door onder de foto)

Mensen in een zaal bekijken verschillende infoposters over fietsreizen, met een poster die "De Honderd Cols Tocht" promoot. De zaal met informatiestands was zaterdag gezellig druk. Mensen bespraken mooie reismomenten, maar leerden ook over wat allemaal belangrijk is om te weten voor een vakantie met de fiets. (foto: Streekstad Centraal)


Ook de elektrische fiets speelt een grote rol in die ontwikkeling. "Voor veel mensen, zeker als ze wat ouder worden, biedt ondersteuning ineens heel veel mogelijkheden," legt Van Rooij uit. "En je ziet ook vaak dat partners graag samen willen fietsen, maar niet hetzelfde tempo hebben. Dan helpt een e-bike enorm. Daardoor wordt fietsen toegankelijker voor een veel grotere groep."

Die brede doelgroep zie je terug in de zaal. Jongeren die dromen van hun eerste meerdaagse tocht, stellen die al jaren samen fietsen en bezoekers die nog twijfelen. "Ik dacht altijd dat je superfit moest zijn," zegt een vrouw terwijl ze luistert bij een informatietafel. "Maar nu denk ik: misschien kan ik dit ook gewoon proberen. Er gaat een hele nieuwe wereld voor ons open!" (tekst gaat door onder de foto)

Mensen praten en navigeren door een beurs met stands en tenten, in een grote binnenruimte. Aandacht is er genoeg. Aanbod ook. Fietsvakanties worden steeds populairder. (foto: Streekstad Centraal)


Niet iedereen voelt zich meteen een wereldfietser. dat blijkt ook bij een gepensioneerd stel dat nadenkt over hun eerste vakantie met de fiets. "Wij zijn vooral bang dat het te zwaar wordt," zegt een vrouw met meerdere fietsfolders in haar hand. "En ik weet niet goed waar je moet beginnen of welke route je kiest." Haar partner is vooral bezig met de spullen die nodig zijn voor een fietsreis. "Het lijkt alsof je veel moet regelen voordat je überhaupt kunt starten, want hoe weet je wat je moet meenemen?"

Verderop klinkt een heel ander geluid. Een groep vrienden staat te overleggen over hun volgende fietsvakantie. "We weten nog niet precies waar we heen willen," zegt een van hen. "Maar dat we op fietsvakantie gaan staat vast. Misschien Frankrijk, misschien Duitsland. Het maakt ons niet uit, als we maar onderweg kunnen stoppen waar het mooi is."

Een ander voegt toe: "Het leukste is dat je zelf alles bepaalt. Je kiest je eigen tempo, je eigen route. Dan wordt het echt een reis om nooit meer te vergeten. We kennen elkaar al zo lang dus om dan met z'n alle een mooie afstand af te leggen door de prachtige natuur lijkt ons prachtig." (tekst gaat door onder de foto)

Twee mensen glimlachen achter een tafel vol reisfolders en kaarten; een poster met een routebeschrijving hangt aan de muur. Voor Harold en Lanny is een vakantie met de fiets ideaal. "Lekker vrij zijn en op je eigen tempo, heerlijk!" (foto: Streekstad Centraal)


Aan één van de informatietafels staan ervaringsdeskundigen Harold en Lanny, die met zichtbaar plezier hun verhalen delen. Hun reis van Sevilla naar Amsterdam is vastgelegd in boeken en foto’s die verspreid over de tafel liggen. Ze vermijden liever de trein en kiezen voor routes via Frankrijk en Engeland, met veerboten als schakel. "Slecht weer bestaat niet," zegt Lanny. "Je kunt alleen slecht gekleed zijn." Harold vult aan dat regen juist iets moois heeft. "Alles ruikt lekkerder na een bui. En daarna waardeer je de zon des te meer."

Voor hen begint de vakantie al thuis, zodra de deur achter hen dichtvalt. De bestemming is niet het doel, maar de reis zelf. "Je stopt wanneer je iets moois ziet," zegt Harold. "Met de auto of de bus rij je er vaak gewoon aan voorbij." Tegenwoordig slapen ze liever in hotels of B&B’s dan in een tent. Minder bagage, meer vrijheid. Soms beslissen ze pas op het laatste moment waar ze overnachten. Dat levert af en toe verrassende verhalen op. "Je hebt maar één hotel nodig," zegt Lanny. "En één kamer," vult Harold lachend aan, "en meestal komt het altijd goed." (tekst gaat door onder de foto)

Twee mensen staan voor een kaart van Japan met inscripties "Hiroshima - Tokyo" en "Japan. Van Fukuoka naar Osaka." Erwin en José vertellen zaterdag alles over hun mooie fietsreizen om zo anderen te enthousiasmeren. (foto: Streekstad Centraal)


Even verderop delen José en Erwin hun liefde voor fietsen in Japan. Voor hen is het ultieme gevoel van vrijheid wat fietsen zo bijzonder maakt. "Mijn hoofd wordt helemaal leeg," zegt José. "En Japan blijft onze favoriet." Fietsen is soms afzien, geven ze toe. "Je bent natuurlijk altijd afhankelijk van het weer, zeker op de fiets. We hebben weleens gehad dat het echt heel erg regende. Maar met te warme temperaturen is het ook haast niet te doen. Ik denk dan: in een bus zou het nu ook niet lekker zijn dus ik moet maar blij zijn dat ik lekker met de fiets op pad ben."
Pin It
Reclame

Agenda