Verreweg de meeste Nederlandse gemeenten houden ieder jaar een nieuwjaarsreceptie voor al hun inwoners en ondernemers. Alkmaar hoort daar al decennia lang níet bij. Oké, er was eentje in 2015 na de fusie met Schermer en Graft-De Rijp. Het is - ook na enig graafwerk - niet eens duidelijk of Alkmaar ooit nieuwjaarsrecepties organiseerde. Op donderdag 29 januari komt daar verandering in.
Als Alkmaar ooit openbare nieuwjaarsrecepties organiseerde, dan was dat sowieso nog voor het tijdperk van Jaap Pop, de Alkmaarse burgemeester van 1988 tot 1995. We kunnen hem helaas niet meer vragen of hij zich misschien nog iets herinnert. Pop overleed twee weken geleden op 84-jarige leeftijd.
"Ik denk dat er geen nieuwjaarsrecepties waren omdat we een receptie op 8 oktober hebben, 8 oktober heeft een grote receptie", vertelt een gemeentelijk woordvoerder aan Streekstad Centraal. Maar hoe het met de historie zit, dat weet ze niet. Haar nieuwsgierigheid wordt wel door de vraag aangewakkerd, maar ze kan er uiteindelijk toch niets over vinden en verwijst ons door naar het Regionaal Archief in Alkmaar. (tekst gaat verder onder de foto)
De jaarlijkse Alkmaar Ontzet receptie wordt altijd goed bezocht en een beetje als alternatief beschouwd (foto: Streekstad Centraal)Lisette Blokker van het Archief waarschuwt meteen dat ze wellicht niets zal vinden, zonder er echt veel tijd in te steken. Veel documenten en memorabele krantenartikelen van vroeger zijn gedigitaliseerd en relatief eenvoudig te doorzoeken, maar veel mogelijke bronnen niet. Nou ja, zo belangrijk vinden we het nou ook weer niet. Een paar dagen later hebben we weer contact. "Ik heb wel iets gevonden over interne nieuwjaarsrecepties, maar over openbare helemaal niks."
Het laatste redmiddel: de Historische Vereniging Alkmaar. Maar helaas; ook daar weten ze van niks. "Evenmin in de documenten waarover wij beschikken, hebben wij hier iets over kunnen vinden. Helaas kunnen we u niet helpen", aldus Klaas te Bos. Hij verwijst naar de gemeente, maar ja die hadden we dus al geprobeerd.
Wat de historie ook is, de OPA-fractie vond het tijd om de nieuwjaarsreceptie (weer) in het leven te roepen. Het past mooi in het streven van de gemeente om dichter bij de inwoners en ondernemers te staan. De fractie kreeg bijval van de raad en ook het college.
Burgemeester Anja Schouten vond wel het evenement zich moest onderscheiden van de 8 oktober receptie, onder andere door een andere aansprekende locatie. Ook wilde ze dat organisaties en bewonersgroepen waarmee de gemeente samenwerkt gerichte uitnodigingen zou krijgen. (tekst gaat verder onder de foto)
De mogelijk eerste nieuwjaarsreceptie van de gemeente Alkmaar vindt plaats in het AFAS Stadion. (foto: Streekstad Centraal)Die locatie voor de mogelijk eerste receptie is het AZ stadion. Donderdag 29 januari is daar van 18:30 tot 22:00 uur de nieuwjaarsreceptie in de Georg Kessler Lounge. Op het programma staat een optreden van Alkmaars Eigenste en natuurlijk een nieuwjaarsspeech van de burgemeester.
Daarna kunnen bezoekers aan thematafels in gesprek gaan met bestuurders, beleidsmedewerkers, organisaties en ondernemers over onderwerpen die spelen in Alkmaar. Aanmelden is niet nodig.
